Sunday, July 16, 2017

CONJUGARE



Spre mine, cu blândețe, privesc des în trecut.
Copil nestăvilit, adolescent pierdut,
Iubire ’n devenire, izvorând din sărut…
Și-mi pare că un înger m-a protejat tăcut!

Spre mine, cu mânie, privesc destul de rar.
Și totuși se întâmplă, atunci când n-am habar
Cum să-mi trăiesc prezentul, departe de coșmar…
Dar știu că am un înger, o inimă și-un har!

Spre mine, cu speranță, privesc în viitor.
Știu că, orice aș face, de ieri îmi va fi dor,
De azi îmi va fi frică, deci voi zâmbi spre’un nor…
Căci înger voi rămâne chiar și după ce mor!




Saturday, July 8, 2017

De la bine pân’la tine



Când mă gândesc la tine
Îmi e și rău și bine…
Că-mi ești blestem și muză,
Călău, vraci, călăuză.

Când uragan când boare
Îmi sufli pe cărare;
Din liniște și tunet
Tu făurești un sunet.

Din drojdie de soare
Plămădești o savoare
Cum n-am mai mirosit
Până te-am întâlnit.

Cu nadă la izvor
Mă prinzi încetișor;
Apoi, dintr-o mișcare,
Mă lași fără suflare.

Mă bei pe îndelete
Cu nesaț, fără sete,
Muști și alinți în tihnă,
Vânezi și vrei odihnă.

Iar mie fără tine
Îmi e și rău și bine…
Căci de n-ar fi așa
Nu te-aș mai căuta!


Tuesday, June 27, 2017

Film - lansarea Zâmbetului



În această dimineață cana de cafea am servit-o virtual alături de Vasile Poenaru , Dana Staicu , Talida Covaci , Daniel Mocanu , Gina Micloș , sorella și prietenii care au fost alături de mine, în urmă cu o lună, la Bookfest 2017.

Pentru mine astăzi știrile pălesc pe lângă cea mai frumoasă surpriză a verii... filmul lansării 'Zâmbetului de dimineață', văzut prin ochii și sufletul artistului Gabriel Voicescu (asistat de lentilele profesioniste iBooksquare):
https://youtu.be/HV8Kmka6mbk

Mulțumesc din suflet tuturor celor care m-au ajutat să trăiesc acest vis, indiferent sub ce formă au contribuit la ceea ce sunt astăzi - traversând, staționând, mutându-se de tot sau transformând profund viața-mi, așa cum o știu...

Sper că la rândul meu am contribuit, oricât de modest, la înfrumusețarea căii lor - și dacă nu am reușit încă, poate prin cărți o să îmi iasă... le găsiți în format hard-cover aici:
http://www.librariacoresi.ro:8070/shop?&search=georgina
https://www.amazon.com/dp/1976325498/ref=rdr_ext_tmb

Vizionare plăcută tuturor celor care doriți să (re)vedeți ce s-a întâmplat acolo
Viața merge și eu nu stau... iar 'secretul' este că (vă) zâmbesc în fiecare dimineață!

Cu drag,
Georgina